Sürdürülebilirlik

İş İnsanı ve Gezegenimizin Geleceği

Bu bölümün ağırlıklı konusu, sürdürülebilirlik ve sürdürülebilirliğin iş insanlarını öncelikli olarak ilgilendiren boyutları… Söyleşide dünyamızı tehdit eden en büyük sorun olan iklim değişikliği üzerinde duruluyor. Ortak hedeflere ulaşmanın zorlukları, yeni büyüme paradigmaları ve iş insanları ile siyasetçilerin sorumlulukları tartışılıyor.

Bülent Eczacıbaşı’nın değerlendirme yazısında, hem geleceğe yönelik risklere hem de ümit veren gelişmelere dikkat çekiliyor. Sürdürülebilirliğin getirdiği sorumlulukların yanı sıra iş insanlarına sunduğu fırsatlar, sürdürülebilirlik sorunlarının temel nedenleri irdeleniyor.

Dünya sınırlı, hatırlayalım, şu anki tüketim eğilimleriyle gidersek 1,5 kat daha dünyaya ihtiyaç var ve giderek yükseliyor bu rakam.
Sağ popülist rüzgârların güçlü esmesi de insanları endişeye itiyor.
Önce talep etmek lazım, ondan sonra başka dar boğazlara bakmak lazım.
Tek çaremiz kapitalizmin reformu.
“Niye bedelini biz ödeyelim? Bu işlerin acelesi yok” diyenler de var.
En azından hesaba alınmayan maliyetlerin masaya yatırılması lazım.
Büyüme acaba temel amacı mı olmalı ülkelerin?
Büyük ihtimalle hiç şakası olmayan bir sorunla karşı karşıyayız.
Çağımızın insanı artık cinsiyet eşitsizliği utancını üzerinden atmaya kararlı…
Kamusal alanın ciddi bir reforma ihtiyacı olduğu açık.
Acaba insanların dünyayı yok etmeleri tehlikesi var mı?
Sonuçta bu işler “Düşündük düşündük bulamadık” diyecek bir şey değil.
“Biz kamu politikalarını nasıl etkileriz?” konusu oldukça karışık gözüküyor Türkiye’de...

Söyleşi Ortakları

Fikret Adaman

Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden lisans ve yüksek lisans; Manchester Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden doktora derecelerini aldı. Halen Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde profesör olarak çalışmaktadır. Çalışma alanları çevre politikaları, kamu maliyesi, iktisadi düşünce tarihi ve Türkiye’nin ekonomi politiğidir. Makalelerinin yayımlandığı dergiler arasında Antipode, Cambridge Journal of Economics, Conservation Letters, Development and Change, Ecological Economics, Energy Policy, Environmental Politics, New Left Review ve Voluntas bulunmaktadır.

Editörleri arasında yer aldığı Neoliberal Turkey and its Discontents [Neoliberal Türkiye ve Hoşnutsuzları] en son yayımlanan kitabıdır. 2009 yılından bu yana Avrupa Konseyi’ne Türkiye’nin sosyal politikaları üzerine uzman olarak hizmet vermektedir. 2016 yılından bu yana ise UN Sustainable Development Network Solutions (Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Ağı Çözümleri) Türkiye ayağına bakmaktadır.

Hande Paker

McGill Üniversitesi’nde doktora yapmıştır. Yüksek lisans eğitimini McGill Üniversitesi’nde, lisans eğitimini ise Boğaziçi Üniversitesi’nde tamamlamıştır. Halen Bahçeşehir Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi öğretim üyesidir. Siyaset sosyolojisi ve politik ekoloji alanlarında çalışmaktadır. Araştırma konuları arasında sivil toplum, devlet, vatandaşlık ve çevre siyaseti bulunmaktadır. Bu çerçevede sivil toplum ve devlet ilişkileri biçimleri, yerel ve küresel eksende çevre politikaları, kozmopolit vatandaşlık ve bilhassa çevre sorunları ve kadın hakları üzerine araştırmalar gerçekleştirmiştir. Voluntas, Environmental Politics, Theory and Society, Middle Eastern Studies gibi uluslararası dergilerde makaleleri yayımlanmıştır. Son olarak sivil toplum oyuncularının iklim değişikliği ve iklim adaleti ile ilgili faaliyetlerini yerel ve ulus ötesi eylem alanlarına odaklanarak analiz eden araştırmalar yürütmektedir.