Kültür-Sanat

İş İnsanı ve Kültür Dünyamız

Kapsayıcı ve katılımcı kültür politikalarının tartışıldığı bu bölümde, en büyük zenginliğimiz olan kültürün neden aynı zamanda en büyük sorunumuz olduğu üzerinde duruluyor. Yaratıcı insan gücümüzü artırabilmek için eğitim, devlet ve yerel yönetim özelinde neler yapılabileceği dile getiriliyor.

Bülent Eczacıbaşı yazısında kendi ailesinin ve Eczacıbaşı Topluluğu’nun kültür-sanatla olan bağını anlatırken, İstanbul Modern ve İKSV deneyimlerini özetliyor. Yaratıcı ekonomi ve yaratıcı kentler gibi kavramlar üzerinde duruyor. Kültür ve sanatın, doğru politikalar izlendiği zaman, kutuplaşmanın en etkin ilacı olacağını savunuyor.

Türkiye’de daha başından beri devlet her zaman bu konularda otorite olmaya kalkmıştır.
Kapsayıcı kültür politikaları için yapılabilecek bir şeyler var mı?
Yaratıcı insan gücü, ekonominin en fazla ihtiyaç duyduğu kaynak.
En büyük zenginliğimiz, aynı zamanda en büyük sorunumuz.
Türk halkı ve bütün dünyada insanlar çağdaşlaşmak istiyor.
Multikültüralizm kavramını insanlar durup dururken bulmadılar.
Rekabette inovasyonun önemi arttıkça yaratıcı yeteneği olan insanlara ihtiyaç artıyor.
Türkiye fiilen bir muhafazakâr kültür içinde yaşıyor.
Türkiye birleştirici kültür politikaları üretmeyi başaramadı.
Sanatla müzikle ilişkinin insanlarda bir alışkanlık haline gelmesi lazım.
Sanat zanaattan yukarda bir şeydir.
Türkiye’de ciddi bir kütüphane sorunu var.
Toplumumuzun yaratıcı sınıfını nasıl güçlendireceğimiz üzerinde düşünmemiz gerekiyor.
Kültür çağdaş olmak zorunda.
Eğitimi verilmeden kültürel üretim beklemek olanaksızdır.
İş dünyamızla kültür dünyamız arasında neredeyse bir duvar var.
Temel olan sosyal, politik ve ekonomik politikalardır, kültürün alt yapısını etkileyen.

Söyleşi Ortakları

Hasan Bülent Kahraman

Kadir Has Üniversitesi rektör yardımcısı ve İletişim Fakültesi dekanıdır. Daha önce kuruluş çalışmalarına katıldığı ve çeşitli yönetim sorumlulukları üstlendiği Sabancı Üniversitesi’nde ve Bilkent Üniversitesi’nde görev yapmıştır. Princeton Üniversitesi Yakın Doğu Çalışmaları Bölümü Ahmet Ertegün Profesörüdür. Abdullah Gül Üniversitesi Bilim Kurulu, Işık Üniversitesi Danışma Kurulu üyesidir. Sabancı Müzesi Yönetim Kurulu ve Uluslararası Danışma Kurulu, Contemporary Istanbul İcra Kurulu, Akbank Sanat Danışma Kurulu üyesidir. Prof. Erdal İnönü’nün, Murat Karayalçın’ın ve 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Başdanışmanı ve 1991-95 yılları arasında Kültür Bakanlığı Danışmanı olmuştur. BP Ulusal İtibar Kurulu üyesi olarak çalışmıştır. ABD-USIS Young Leaders programına seçilmiştir. Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) tarafından hazırlanan 2013 yılı Eğitim Hedefleri Komisyonu üyeliği yapmıştır. Cumhurbaşkanlığı Abdullah Gül Müzesi’ni Baş Küratör olarak tasarlamış ve kuruluşunu gerçekleştirmiştir. 2015 yılında Belçika hükümeti tarafından düzenlenen Europalia Turkey festivalini Sanat Direktörü olarak yönetmiştir. Küratör olarak çok sayıda uluslararası sanatçının sergisini düzenlemiştir. Yayımlanmış çok sayıda makalesi, siyasal, kültürel, yazınsal ve görsel kuram alanlarında 20’den fazla kitabı bulunmaktadır. American Political Science Association, Middle Eastern Studies Association, College Art Association, Tarih Vakfı, Sosyal Demokrasi Vakfı (SODEV) ve WWF Türkiye Mütevelli Heyeti üyesidir.

Jale Nejdet Erzen

Ressam, sanat tarihçisi ve öğretim üyesidir. 1974’ten bu yana Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde (ODTÜ) öğretim üyesi olarak tasarım, sanat tarihi, fotoğraf ve estetik dersleri vermiş, halen yarı zamanlı olarak çalışmaktadır. Osaka, Bologna, Koper-Primorska üniversitelerinde misafir profesör olarak bulunmuş, 1980-1984 Boyut dergisi editörü, SANART Estetik ve Görsel Kültür Derneği kurucusu ve başkanı (1992- 2010), 2007 Uluslararası Estetik Kongresi (International Congress of Aesthetics) düzenleyicisi, International Association of Aesthetics (IAA) başkanı (2016-2019) olarak görev yapmıştır. Fransız Kültür Bakanlığı Şövalye Nişanı, Mimarlar Odası Mimar Sinan “Mimarlığa Katkı” ödülü, Sanat Çınarı ödülü, Fulbright bursu, Japonya Tanıtma bursu sahibidir. Mimar Sinan, mimarlık, sanat ve estetik üzerine yerli ve yabancı kitap ve makaleleri vardır. Resmi ve özel koleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır.